Wat als CT net zo goed is als MRI?
Dat zou een belangrijke stap zijn. Want hoewel de MRI-scan al jaren de standaard is, heeft deze techniek ook duidelijke nadelen. Niet iedereen durft een MRI-scanner in. En voor sommige patiënten is het onderzoek simpelweg niet mogelijk, bijvoorbeeld door bepaalde metalen in het lichaam. Juist die nadelen vormden voor Marie-Julie de aanleiding om verder te kijken. Kan het ook anders, zonder in te leveren op kwaliteit? Het antwoord zoekt ze in een nieuwe generatie CT-scanners, die werken met een techniek die ‘photon-counting’ heet.
Photon-counting, watte?
Het MUMC+ beschikt sinds 2023 over een nieuw type CT-scanner. Deze CT-scanner werkt anders, via een zogenaamde ‘photon-counting’ detector. Deze zorgt voor scherpere beelden en meer details. Informatie die eerst verloren ging, blijft nu behouden. Verschillende soorten weefsels zijn daarom beter van elkaar te onderscheiden, wat vermoedelijk grote voordelen heeft voor het in kaart brengen van littekens van het hart.
Littekens van het hart
Littekens van het hart kunnen op verschillende manieren ontstaan, legt Marie-Julie uit. Ze kunnen het gevolg zijn van een hartinfarct, waarbij hartcellen door zuurstoftekort afsterven. Het lichaam vult deze beschadigde plekken op met littekenweefsel. Ook andere aandoeningen kunnen littekens achterlaten. Een voorbeeld hiervan is een ontsteking van het hart, een aandoening die ook jonge mensen treft.
In sommige gevallen kunnen deze littekens leiden tot ritmestoornissen of de pompfunctie van het hart beperken. In andere gevallen worden littekens bewust aangebracht, bijvoorbeeld tijdens een behandeling om ritmestoornissen te verhelpen. Het in beeld brengen van littekens is vaak essentieel voor het stellen van de juiste diagnose en het kiezen van de meest geschikte behandeling.
Een ‘one-stop-shop’ voor hartonderzoek
Tot nu toe wordt een traditionele CT-scan meestal gecombineerd met een MRI-scan om een volledig beeld van het hart, de bloedvaten en eventuele littekens te krijgen. Dankzij de nieuwe CT-scanner kunnen littekens én bloedvaten misschien in één onderzoek zichtbaar worden. Dit zou betekenen dat er bij patiënten die geen MRI-scan kunnen of mogen ondergaan, toch een compleet hartonderzoek mogelijk is. Misschien blijkt er uiteindelijk nog maar één scan nodig te zijn. Dat zou een enorme vooruitgang zijn: een CT-scan is namelijk sneller, goedkoper, comfortabeler en toegankelijker voor veel meer patiënten. Kortom, een ‘one-stop-shop’ voor hartonderzoek, met voordelen voor zowel patiënten als het ziekenhuis.
Wat dit betekent voor patiënten
In eerder onderzoek liet het team al zien dat de nieuwe CT-scanner littekens kan tonen na hartinfarcten. Nu is het de vraag of de scanner dit ook kan bij andere oorzaken van littekenweefsel. In de volgende fase vergelijkt Marie-Julie daarom CT- en MRI-scans van verschillende patiëntengroepen. De volledige opbrengst van ‘Fiets met je dokter’ op 14 juni 2025 komt ten goede aan dit onderzoek.
En daarna? Marie-Julie wil met de publicatie van haar onderzoek clinici bewust maken van deze nieuwe techniek, zodat meer patiënten toegang kunnen krijgen tot een nauwkeurige diagnose en gepaste behandeling. Voor sommige patiënten in het MUMC+ wordt deze techniek nu al toegepast. Zelf wil ze uiteindelijk, tot groot genoegen van Casper, de opleiding tot radioloog volgen; beeldvorming is haar grootste passie – al vraagt Martijn haar regelmatig of ze niet tóch cardioloog wil worden.